EN TR
Ürün Grubumuz
Topray Solar (Güneş Paneli) Axitec Solar (Güneş Paneli) Bluesun (Güneş Paneli) Lorentz Güneş Panelleri Lorentz Solar Sulama Sistemleri Lorentz Solar Takip Sistemleri Solar-Log Platinum (On Grid İnverter) AE Conversıon (Mikro İnverter) Victron Enerji (Tam Sinüs Off Grid İnverter) Victron Enerji (Solar Şarj Kontrol Cihazı) Provista-Ecoboxx (Güneş Enerjili Taşınabilir Sistemi) Provista-Solar Şarj Kontrol Cihazı Provista-Off Grid İnverter Provista-On Grid İnverter Ep Solar-Regülatör

Elektrik borcu olan çiftçi yandı!

Elektrik borcu olan çiftçi yandı!

 

 

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçlarını ödeyinceye kadar tarımsal destekleme ödemeleri yapılmayacak.

 

 

Bakanlar Kurulu’nun 9 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan 2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Karar’ında, “Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar, 2014 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri yapılmaz.” hükmüne yer verildi. 

 

 

Karar’ın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları içeren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Uygulama Tebliği de aynı Resmi Gazete’de yayımlandı. 

 

 

Buna göre elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi, kendi abone/tüketici kayıtları ile Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını eşleştirerek alacaklı olduğu çiftçilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile alacak tutarını bankaya iletecek. Banka, desteklemeyi uygulayan birim tarafından oluşturulup genel müdürlük tarafından bankaya iletilen, ödemeye esas icmallerdeki, çiftçilere veya tüzel kişilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile şirket tarafından iletilen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası eşleşen hak edişleri ilgililere ödemeyecek.

 

 

Ödemenin yapılabilmesi için şirketten çiftçinin veya tüzel kişinin bankaya müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde alınan belgenin bankaya ibraz edilmesi gerekecek. Borca ilişkin itiraz şirkete yapılacak ve 7 günde karara bağlanacak. Anlaşmazlık durumunda özel hukuk hükümleri uygulanacak.

 

 

Şirket, borçlulara ait bilgileri ve borç miktarlarını gösteren listeleri ödeme yapılmadan en geç 3 iş günü önceden bankaya iletecek. Genel müdürlük, yapılacak destekleme ödemesinin yapılacağını planlama aşamasında (25-30) gün önceden şirketçe bildirilen adrese elektronik olarak gönderecek. Çiftçinin bankaya yazılı müracaatı halinde hak ettiği destekleme tutarından, bankaya bildirilen borç miktarına kadar olan kısım şirketin hesabına aktarılabilecek. Şirketin talebi halinde genel müdürlük, protokol dahilinde ÇKS’den veri paylaşımı yapacak. Düzenlenen belgelerin içeriği ile ilgili hukuki sorumluluk şirkete ait olacak. 

 

 

Kaynak : Gıdahattı.com