EN TR
Ürün Grubumuz
Topray Solar (Güneş Paneli) Axitec Solar (Güneş Paneli) Bluesun (Güneş Paneli) Lorentz Güneş Panelleri Lorentz Solar Sulama Sistemleri Lorentz Solar Takip Sistemleri Solar-Log Platinum (On Grid İnverter) AE Conversıon (Mikro İnverter) Victron Enerji (Tam Sinüs Off Grid İnverter) Victron Enerji (Solar Şarj Kontrol Cihazı) Provista-Ecoboxx (Güneş Enerjili Taşınabilir Sistemi) Provista-Solar Şarj Kontrol Cihazı Provista-Off Grid İnverter Provista-On Grid İnverter Ep Solar-Regülatör

Küresel Elektrik Üretiminde Güneş Enerjisinin Payı Yüzde 1′e Yaklaşıyor…

Küresel Elektrik Üretiminde Güneş Enerjisinin Payı Yüzde 1′e Yaklaşıyor…

 

Uluslararası Enerji Ajansı Tarafından Yayınlanan Bir Çalışmaya Göre 15 Ülkenin Elektrik Üretiminin Yüzde 1'inden Fazlası Güneşten Sağlanıyor

 

Uluslararası Enerji Ajansı Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı (IEA PVPS) tarafından hazırlanan bir çalışmada, dünyadaki toplam elektrik arzında güneş enerjisinin payının 2013 yılında yüzde 0.85'e yükseldiği bildirilirken, bu oranın 2014 yılında ise yüzde 1'e yükseleceği öngörülüyor.

 

 

Çalışmaya göre 2013'te elektrik ihtiyacının yüzde 1'inden fazlasını güneş enerjisinden sağlayan ülkelerin sayısı Japonya, Avustralya ve İsrail'in de bu gruba eklenmesi ile 15'e yükselmiş iken,  hızlı ilerlemelerine rağmen ABD ve Çin henüz bu düzeye ulaşamamış durumdalar.

 

 

Güneş elektriğinin, toplam elektrik üretimindeki payının yüzde 7.8'e ulaştığı İtalya bu alanda dünya liderliğini alırken, İtalya'yı yüzde 6.2 ile Almanya, yüzde 5.8 ile de Yunanistan takip ediyor.  Avrupa ortalaması ise yüzde 3 düzeyinde bulunuyor.

 

 

Toplam güç 134 GW seviyesinde

 

 

Kuruluşun verilerine göre 2013 yılında dünyadaki güneş elektriği kurulu gücü 36.9 GW artarak 134 GW seviyesine yükselmiş durumda.

 

 

2012'de dünya güneş enerjisi pazarında yüzde 59'luk paya sahip Avrupa ülkelerinin bu payı, 2013 yılında yüzde 28'e gerilerken, Asya-Pasifik bölgesinin payı ise yüzde 59'a yükselmiş durumda.

 

 

Çin 11.3 GW'lık kurulu güç artışı ile 2013 yılında güneş enerjisinde en büyük pazar olurken, Japonya'da bu rakam 6.9 GW,  ABD'de ise 4.75 GW olarak gerçekleşti.

 

 

Türkiye yalnızca Norveç'in ilerisinde

 

 

Çalışmaya göre geçen yıl 6 MW'lık kurulu güç artışı sağlanan Türkiye'nin, güneş elektriğindeki kurulu gücü 15 MW'a yükseldi.

 

 

IEA üyesi 24 ülkenin ve 10 büyük güneş enerjisi pazarının incelendiği çalışmada 11 MW'lık kurulu gücü ile yalnızca Norveç bu alanda Türkiye'nin gerisinde yer alıyor.

 

 

Kaynak: Yeşil Ekonomi