EN TR
Ürün Grubumuz
Topray Solar (Güneş Paneli) Axitec Solar (Güneş Paneli) Bluesun (Güneş Paneli) Lorentz Güneş Panelleri Lorentz Solar Sulama Sistemleri Lorentz Solar Takip Sistemleri Solar-Log Platinum (On Grid İnverter) AE Conversıon (Mikro İnverter) Victron Enerji (Tam Sinüs Off Grid İnverter) Victron Enerji (Solar Şarj Kontrol Cihazı) Provista-Ecoboxx (Güneş Enerjili Taşınabilir Sistemi) Provista-Solar Şarj Kontrol Cihazı Provista-Off Grid İnverter Provista-On Grid İnverter Ep Solar-Regülatör

İstanbul da Güneş Elektriği Gücü Artıyor

İstanbul da Güneş Elektriği Gücü Artıyor

 

Güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşması adına örnek projeler devreye alınmaya başlandı.

 

 

Güneş elektriği üretimine yönelik yasal düzenlemeler alanındaki ilerlemeler ve sektörün gelişimine bağlı olarak tüm Türkiye'de de olduğu gibi İstanbul'da da güneş enerjisi uygulamaları gelişiyor.

 

 

Bu hafta  Hüsnü Özyeğin Üniversitesi kampüsünde 378 kW kurulu güce sahip bir güneş elektriği santrali kurulduğu bildirildi. Açıklamada 1,512 panelin kullanıldığı sistemin kurulumunun geçen hafta tamamlandığını bildirdi.

 

 

Kampüsteki dört binanın çatısında yer alan güneş elektriği sistemleri ile toplamda yıllık 510 megavat-saat (MWh) elektrik üretimi öngörülüyor iken, bu üretim ile binaların elektrik ihtiyaçlarının yüzde 25'i güneş enerjisinden sağlanması mümkün olacak.

 

 

İETT tarafından geçen hafta yapılan açıklamada ise kuruma ait İkitelli Motor Yenileme Fabrikasında çatısında 10 kW kurulu gücünde bir güneş elektriği sisteminin devreye alındığı bildirildi. Açıklamaya göre 42 panelden oluşan sistem ile yıllık  14,000 kilovat-saat (kWh) elektrik üretimi gerçekleştirilerek, binanın elektrik ihtiyacının yüzde 2.67'sinin güneş enerjisinden sağlanabileceği öngörülüyor.

 

 

Eylül ayında ise Teknopark İstanbul'un merkez binasının çatısında 46 kW kurulu güce sahip bir sistem kurulmuştu. Şirketten yapılan açıklamada 190 adet 260Wp güneş panelinden oluşan sistemin 46 kW kurulu güce sahip olduğu bilgisi verilmişti.

 

 

Kaynak: Yeşil Ekonomi