EN TR
Ürün Grubumuz
Topray Solar (Güneş Paneli) Axitec Solar (Güneş Paneli) Bluesun (Güneş Paneli) Lorentz Güneş Panelleri Lorentz Solar Sulama Sistemleri Lorentz Solar Takip Sistemleri Solar-Log Platinum (On Grid İnverter) AE Conversıon (Mikro İnverter) Victron Enerji (Tam Sinüs Off Grid İnverter) Victron Enerji (Solar Şarj Kontrol Cihazı) Provista-Ecoboxx (Güneş Enerjili Taşınabilir Sistemi) Provista-Solar Şarj Kontrol Cihazı Provista-Off Grid İnverter Provista-On Grid İnverter Ep Solar-Regülatör

Güneş Enerjisinde İlk Lisanslar Sonuçlandı!

Güneş Enerjisinde İlk Lisanslar Sonuçlandı!

 

Güneşe dayalı elektrik üretim lisansı yarışının 8 MW`lik Elazığı ayağını kWh başına 8.27 liralık teklifiyle Solentegre Enerji, 5 MW`lik Elazığ ayağının 4.9 MW`lik kısmını ise kWh başına 6.80 TL`lik teklifiyle Halk Enerji kazandı. Güneş enerjisinden elektrik üretimi lisansı için ilk yarışma ihalesi yapıldı. Ülke çapında güneşe ayrılan 600 megavatlık kapasitenin, Elazığ ve Erzurum`a ayrılan 13 megavatlık kısmı için yapılan yarışma TEİAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

 

Elazığ`a ayrılan 8 megavatlık kapasite için açılan yarışmaya, Solentegre Enerji, RA Güneş, Güçlü Tekstil Limited Şirketi, İnşar Enerji ve Başakkent Güneş Enerjisi Üretim AŞ katıldı. Burada en yüksek teklif, megavat başına 827 bin lira ile Solentegre Enerji`den geldi.

 

Erzurum bölgesindeki 5 megavatlık kapasite için yapılan yarışmaya ise Makronom Enerji Üretim Limited Şirketi ile Halk Enerji teklif sundu. Söz konusu kapasitenin 4.9 megavatlık kısmı için en yüksek teklifi megavat başına 68 bin lira ile Halk Enerji verdi.

 

Teklifler, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere en fazla 3 yıl içerisinde birim megavat başına TEİAŞ`a katkı payı ödeme taahhüdüne göre değerlendiriliyor.

 

TEİAŞ, ihaleyi kazananaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`na bildirecek. EPDK, kazanan girişimcilerin projelerinin lisanslandırılması sürecini başlatacak. İlk etapta önlisans verilecek.

 

Kaynak: Enerji Günlüğü