EN TR
Ürün Grubumuz
Topray Solar (Güneş Paneli) Axitec Solar (Güneş Paneli) Bluesun (Güneş Paneli) Lorentz Güneş Panelleri Lorentz Solar Sulama Sistemleri Lorentz Solar Takip Sistemleri Solar-Log Platinum (On Grid İnverter) AE Conversıon (Mikro İnverter) Victron Enerji (Tam Sinüs Off Grid İnverter) Victron Enerji (Solar Şarj Kontrol Cihazı) Provista-Ecoboxx (Güneş Enerjili Taşınabilir Sistemi) Provista-Solar Şarj Kontrol Cihazı Provista-Off Grid İnverter Provista-On Grid İnverter Ep Solar-Regülatör

Almanya Elektrik Talebinin Yüzde 74′ünü Yenilenebilir Enerjiden Karşılıyor…

Almanya Elektrik Talebinin Yüzde 74′ünü Yenilenebilir Enerjiden Karşılıyor…

 

Almanya, yenilenebilir enerjide yaptığı yatırımlarla yeni rekorlar kırarak dünyada öncü olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, güneş ve rüzgar üretimlerinde rekorlar kıran Almanya, 9 Mayıs Pazar günü, gün ortasında elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 75′ini yenilenebilir kaynaklardan elde etti. 

 

Yenilenebilir kaynaklar arasında, rüzgar ve güneş enerjisinin ağırlıklı olarak kullanıldığı Almanya’da, 9 Mayıs günü öğleden sonra elektrik fiyatları negatife döndü.

 

Yılın ilk çeyreğinde, yenilenebilir kaynaklar elektrik ihtiyacının yüzde 27′sini karşıladı. Yenilenebilir enerji santralleri ilk çeyrekte, 40,2 milyar kilovat saat elektrik üretti, geçtiğimiz sene aynı dönemde, 35,7 milyar kilovat saat üretilmişti.

 

2050′ye kadar elektrik ihtiyacının yüzde 80′ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefleyen Almanya, halen Avrupa’nın en cazip temiz enerji pazarı konumunda bulunuyor.

 

2012 yılı sonunda, Almanya, en fazla güneş paneli kurulumu yapılan ülke oldu. Öte yandan, geçtiğimiz yıl artış hızı yavaşlamış gözüküyor, 2012 yılında 7600 MW güneş paneli kurulurken, 2012 yılında 3300 mw kuruldu.

 

Geçtiğimiz yıl, rüzgar enerjisi üretiminde de rekorlar kırıldı. Aralık ayında bir günde, 25.2 GW rüzgar üretimi ile talebin yüzde 39′u karşılandı.

 

Almanya’da ulusal elektrik şebekesinden bağımsız, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarına bağımlı köylerde bulunuyor. En başarılı örnek olarak 150 kişilik bir köy olan Feldheim gösteriliyor

 

 

Almanya’nın yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme stratejisi olan Energiewende programına devam etmesi durumunda yeni rekorların önümüzdeki yıllarda gelmeye devam edeceği belirtiliyor.

 

Kaynak: Enerji Enstitüsü